Wyrwy i dziury w Stolicy Kultury. Wrocław ESK2016.

wrocław1Wpis ten zawiera zestawienie oficjalnych informacji prasowych ESK Wrocław 2016 i nieoficjalnych zdjęć promocyjnych mojego autorstwa, którym nie udało się trafić do katalogu wydarzenia oraz nowych wydań przewodników turystycznych.

TAK. Jest to tendencyjna relacja fotograficzna. Równie tendencyjna co te, ukazujące nieodparty czar mojego rodzinnego miasta. A choć piękno i brzydota to definicje wyuczone, to ich odczyt jest procesem stricte subiektywnym. Interpretację pozostawiam więc oczom czytającym te słowa.

NIE. Nie są to perły ukryte na obrzeżach stolicy Dolnego Śląska, lecz ścisłe centrum miasta i okolice Ostrowia Tumskiego oraz Placu Grunwaldzkiego. Nieremontowane od dziesięcioleci. Krzyczące do przechodniów brzydko i głośno. Schowane odrobinę przed obcym okiem, pozostawione miejscowym jedynie. Tym, którzy wyglądając rankiem przez okno, witają nowy dzień w stolicy kultury.

Wrocław, Europejska Stolica Kultury 2016

wro1

ESK 2016 to nie tylko rozpisany na kilka lat z kulminacją w 2016 roku program wydarzeń artystycznych, festiwali, koncertów i imprez w przestrzeni miejskiej, ale i cały zestaw programów społecznych, kulturalnych i edukacyjnych skierowanych dla mieszkańców Wrocławia. Istotnymi punktami Europejskiej Stolicy Kultury są też inicjatywy wrocławian współtworzących program ESK m.in. przez program mikroGRANTÓW.

Nad realizacją planu ESK, wchodzącej w skład strategii rozwoju Wrocławia, pracuje zespół ekspertów, menedżerów, artystów skupionych wokół Biura Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program imprez konstruują kuratorzy poszczególnych sekcji (architektura, film, literatura, muzyka, opera, sztuki wizualne, teatr, performance), połączeni spójną wizją miasta – tętniącego kulturą forum.

wro9

Wrocław jest pierwszym polskim miastem, który otrzymał prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w obecnym kształcie. Ideą ESK, która jest programem Unii i Komisji Europejskiej, zainicjowanym w 1985 roku przez grecką Minister Kultury Melinę Mercouri, jest wzajemne poznanie, zbliżenie i dialog międzykulturowy Europejczyków. Miasta noszące tytuł ESK przez rok skupiają na sobie uwagę całej Europy.

Architektura w programie Europejskiej Stolicy Kultury 2016

We wtorek, 24 marca, o godz. 17:30 w Muzeum Architektury (ul. Bernardyńska 5) odbędzie się spotkanie poświęcone architekturze w programie Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Podczas spotkania odbędzie się dyskusja na temat programu wystaw architektonicznych zaplanowanych na przyszły rok oraz projektów architektonicznych, realizowanych pod egidą ESK 2016. Jednym z nich jest m.in. projekt i budowa osiedla Nowe Żerniki. Nowe Żerniki to modelowe osiedle, które ma stać się alternatywą do „produkcji taśmowej” mieszkań – mocno ujednoliconej i nie zawsze jakościowo zadowalającej oferty generowanej przez rynek. Powstanie w zachodniej części miasta, w pobliżu Stadionu Miejskiego, na południe od ulicy Kosmonautów.

wro3

Projektowane przez najlepszych wrocławskich architektów osiedle odpowiadać ma potrzebom nowoczesnych mieszkańców miasta, ułatwiać budowanie więzi społecznych, sprostać normom budownictwa ekologicznego, a także stać się architektoniczną wizytówką Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Nowe Żerniki to przedsięwzięcie zorganizowane wspólnie przez miasto Wrocław, Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów RP, przy współpracy wrocławskiego oddziału SARP.

wro7

„Po rozmowach z prezydentem Wrocławia, koordynatorami ESK i ludźmi kultury, dowiedziałam się dużo o programie i jestem pewna, że obchody Europejskiej Stolicy Kultury będą wielkim wydarzeniem, a Wrocław będzie wspaniale reprezentował Dolny Śląsk i stanie się wizytówką całej Polski” – powiedziała dziś premier Ewa Kopacz podczas konferencji prasowej we Wrocławiu.

„Dziękujemy, to ważny dla Wrocławia moment. Wreszcie będziemy mogli potwierdzić, że projekty zawarte w ramowym programie ESK WRO 2016 zostaną zrealizowane i sfinansowane” – mówi Krzysztof Maj, dyrektor generalny ESK Wrocław 2016. Łącznie 28 proc. budżetu całego projektu ESK zostanie sfinansowane ze środków rządowych. Na cały budżet ESK Wrocław 2016 składają się środki własne Wrocławia, Unii Europejskiej, partnerów krajowych i zagranicznych oraz środki sponsorskie.

wro4

„Wrocław – wejście od podwórza”. Kolejne działania projektu „Wrocław – wejście od podwórza”, w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, rozpoczynają się już 4. sierpnia na podwórku między ulicami Miernicza, Łukasińskiego, Prądzyńskiego i Komuny Paryskiej. Zaplanowano tam interwencję artystyczną Izy Rutkowskiej – znanej aktywistki miejskiej, założycielki Fundacji Form i Kształtów. Realizacja akcji potrwa do końca sierpnia.

Wrocław – Lwów – współpraca w ramach ESK 2016

Intensywna wymiana kulturalna z Ukrainą jest jednym z priorytetów ESK 2016 na najbliższe miesiące. W dniach 27 – 30 czerwca odbyła się we Wrocławiu wizyta studyjną oficjalnej delegacji ze Lwowa. Natomiast już dziś – 4 lipca we Lwowie odbędzie się wernisaż wystawy Interaktywny Plac Zabaw organizowanej wraz z Centrum Sztuki WRO.

wro8

Z okazji 500 dni do początku Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu rusza akcja „500 nagród kulturalnych na 500 dni do ESK”. W ramach licznych konkursów do wygrania będą m. in. elektroniczne czytniki książek, bilety na wydarzenia kulturalne, książki oraz vouchery na projekty specjalne.

– W ramach konkursów organizowanych z okazji 500 dni do Europejskiej Stolicy Kultury chcemy pokazać proces przygotowań oraz sposoby na włączenie się w ESK. Niektóre z nagród wskazują w którą stronę zmierza program artystyczny przygotowywany przez kuratorów. Inne prezentują bogactwo aktualnej oferty kulturalnej miasta – mówi Krzysztof Maj, dyrektor biura Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

wro5

Odpowiedzi na pytania można szukać m. in. w broszurze ABC Europejskiej Stolicy Kultury, która była dystrybuowana wśród wrocławian w czerwcu br. na 550 dni przed początkiem ESK 2016. Konkursy będą odbywały się w mediach tradycyjnych, internetowych oraz na profilach miasta oraz Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 na portalach społecznościowych.


TU – Krótka historia o tym, jak chciałem być dobrym obywatelem, ale mi nie wyszło.
TU – Niedobrze, czyli mój dziennik fotograficzny.
TUfacebook, zapraszam.
TUtwitter, zapraszam.
TUinstagram, zapraszam.