Święci odmieńcy

„Większość ludzi przeżywa swoje życie bojąc się panicznie doświadczeń w jakikolwiek sposób traumatycznych. Dziwacy rodzą się ze swoją traumą, oni już przez to wszystko przeszli. To oni są arystokratami.”

Zakodowałem tę myśl w głowie i powędrowałem na wystawę do amsterdamskiej galerii fotografii FOAM by z bliska przyjrzeć się znanym mi już wcześniej pracom Diane Arbus.

Diane Arbus - A young man in curlers at home on West 20th Street, N.Y.C. 1966

Diane Arbus – A young man in curlers at home on West 20th Street, N.Y.C. 1966

Diane Arbus - Untitled 14, 1970-1971

Diane Arbus – Untitled 14, 1970-1971 (Untitled series)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W czasach internetu i wszechobecnych mediów już nic nas nie szokuje. Stajemy się coraz bardziej odporni, nic nie wywołuje w nas silnych emocji (no może poza polityką).  Trzeba jednak wspomnieć, że 50 lat temu jej fotografie wzbudzały kontrowersje nie mniejsze niż ówczesny boom na to SZATAŃSKIE bikini. Roznegliżowane panie oblegające plaże całego świata cieszyły się jednak większym entuzjazmem widzów niż postacie fotografowane przez Diane Arbus. Nic dziwnego, kto by tam chciał oglądać życiowych niedorajdów, fikuśnych karłów, odrażających transwestytów i szaleńców? Diane chciała i swoimi pracami niepokoiła opinię publiczną.

„Nie fotografujcie niczego, co nie zrobi na was wrażenia takiego jak uderzenie pięścią w brzuch”

Diane Arbus - Untitled 1, 1970-1971

Diane Arbus – Untitled 1, 1970-1971

Diane Arbus - Tattooed Man at a Carnival, MD, 1970

Diane Arbus – Tattooed Man at a Carnival, 1970

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Osobiście uwielbiam portrety jej autorstwa. Jest w nich nie raz jakaś magia, rysuje się nić więzi pomiędzy Diane i pozującymi jej ekscentrycznymi postaciami. Jest w nich prawda, czasem okrutna, czasem odrażająca, ale wymalowany transwestyta jest równie autentyczny jak zdjęcie ławki w parku.

Normalność jest nudna i zabija sztukę. Nie uważasz?

(więcej zdjęć możecie znaleźć w internetowym portfolio Diane Arbus)
(cytaty pochodzą z „Diane Arbus: A Biography” by Patricia Bosworth)


TU – facebook.